5 účinků, které má rakytník na naše zdraví

Rakytník je rostlina, která má blahodárné účinky na naše zdraví a její využití je opravdu velice rozmanité. Rakytník řešetlákový je oblíbený díky vysokému obsahu vitamínu C. Rakytník a jeho použití, pěstování i původ si nyní přiblížíme v následujícím článku. Dáme vám také pár tipů na doplňky stravy, které rakytník obsahují.

Rakytník
Rakytník

Rakytník – kde se vzal?

Rakytník je keř neboli menší strom, který se vyskytuje převážně v Číně, Mongolsku, Nepálu, Indii i na Sibiři. V současné době je hojně využívaný také v Evropě.

Často se pěstuje jako okrasný nebo zpevňující keř. Jeho léčivé účinky jsou však nezpochybnitelné.

Rakytník řešetlákový je poměrně nenáročný, nevadí mu sucho a má velmi daleko rozvětvený a hluboký kořenový systém. Na první pohled jej poznáme podle plodů, které uzrávají zkraje podzimu a na první pohled připomínají jeřabiny (mají oranžovo-žlutý nádech). A právě tyto plody jsou velice cenné.

1) Vysoký obsah cenných látek

Rakytník řešetlákový je rostlina mimořádně bohatá na vitamín C. Obsahuje jej až desetkrát více než pomeranč. Plody rakytníku dále obsahují vysoké množství vitaminu A, E, F, D a K. Nelze opomenout také na vitamíny skupiny B a rutin. Mezi další cenné látky patří hořčík, železo, síra, bór, titan, flavonooidy a organické kyseliny.

2) Rakytník zlepšuje celkovou imunitu

Rakytník významně podporuje imunitní systém, zvyšuje obranyschopnost organismu proti infekcím a stresu. Velmi příznivě působí na dýchací systém, usnadňuje odkašlávání, neboť rozpouští hleny. A protože je v našem těle vše propojené, je třeba zmínit také to, že rakytník má blahodárné účinky na trávicí systém, podporuje tvorbu žluči a trávicích enzymů.

3) Rakytník detoxikuje organismus

Rakytník má významné detoxikační účinky, čistí játra, která zároveň regeneruje a podporuje jejich činnost. Napomáhá tělu zbavovat se toxických látek, které v sobě hromadíme (ze stravy, ze vzduchu). Můžeme jej zařadit do takzvané detoxikační kúry. Vykazuje také protinádorové účinky.

4) Protizánětlivé účinky a regenerace pokožky

Rakytník řešetlákový má také protizánětlivé účinky, což oceníte při potížích s revmatem nebo bolestech kloubů. Využijí jej také ti, které trápí ekzém, akné, popáleniny či další kožní problémy. Zanechává pokožku jemnou a hladkou. Mimo jiné podporuje růst vlasů.

5) Rakytník a jeho použití

Rakytník a jeho použití je různé. Výborný je rakytníkový čaj. Často se vyrábí rakytníkový likér, džem nebo sirup. Chutný a zdravý je rakytníkový olej. Zpracovávají se čerstvé plody nebo čerstvě vylisovaná šťáva z nich, plody se mohou také mrazit. Chcete-li rakytník užívat pravidelně, využijte jednoduše tablet.

Vězte, že rakytník si oblíbíte nejen v kuchyni, ale také jako doplněk výživy pro naše zdraví. Myslete na sebe a dopřejte si to nejlepší.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *