čas 17:54 datum 21/02/2019
aurora travel agentSecret Recipebest pot racksFreelancer KonokBest Freelancer in Bangladesh
Domů / Cestování / Rumunsko – po stopách vůdce Čaučeska

Rumunsko – po stopách vůdce Čaučeska

Rozpálená Bukurešť, aneb bez klimatizace ani ránu! Bukurešť, dvoumilionové město plné zaběhlých psů, betonu a zase jen betonu. Tento popis by na rumunskou metropol zcela seděl. Romantické historické centrum je zcela obklopeno panelovými domy a právě v letních měsících, kdy teplota v Bukurešti neklesá ani přes noc pod 30°C se z tohoto města stává betonová sauna.

Rumunsko - Bukurešť.

Betonu se za dob Čaučeska opravdu nešetřilo, důkazem je i druhá největší budova světa People´s house, na kterou bylo spotřebováno více než jeden milion kubického metru betonu a sedm set tisíc tun oceli, monumentální budova o rozloze deseti fotbalových hřišť, na které pracovalo více než 20 000 dělníků, se díky komunistickému vůdci stala světovým unikátem.

S bačou až na vrcholky hor

Rumunsko - bača, hory

Bez mapy, bez stanu, bez znalosti rumunštiny, však s optimistickou náladou sedím ve vlaku Bukurešť – Brašov připraven na pochod přes hřeben Jižních Karpat. I přes velké obavy, co mě vlastně čeká, i přes cedule varující před medvědy vyrážím po červené z města Sinae zdolat vrcholky Karpat. Po náročném výstupu v třiceti pěti stupňovém horku a s plnou polní se dostávám na hřeben. Náhoda mi přihrává do cesty horského baču, který mě se svým stádem ovcí dělá na chvíli průvodce po ovčích stezkách rumunských hor. Po společném obídku, kdy si bača Ilja po mé pravici pochutnává na mé české paštice a naopak já si vychutnávám jeho ovčí sýru, se naše cesty dělí. Já dále pokračuji po červené a přes nenáročný terén se přibližuji k touženému cíli dobýt horu Vf. Omu měřící více než 2500 metrů. Po úspěšném zdolání vrcholu mě však čeká nepříjemná otázka, kde si najdu nocleh.

Celkem vyčerpán buším na vrata horské chatrče, kde díky dobré duši místních domorodců mohu strávit noc v komoře se smetáky i lopatami. Ráno vyrážím časně, posilněn ovčím mlékem spěchám na vrchol pokochat se východem slunce. To ještě netuším, že dopoledne strávím dojením ovčího mléka s Karpatskými bači na jejich ovčí farmičce. Radostně a plný nových zážitků se vracím do Bukurešti vychutnat si vítězný zlatový mok.

Přes Drákulovu Transylvánii, až k ústí řeky Dunaje

Rumunsko, země několika tváří, se mění každým kilometrem. Zatímco se rozpálená Bukurešť začala ztrácet za horizontem, z planiny se pomalu začaly tyčit Transylvánské Alpy, ve kterých se jako dlouhý had táhne jedna z nejkrásnějších silnic světa Transfagarašan. A právě přes ni vedla i naše pouť do minulosti. Asfaltové cesty byly střídány prašnými cestami, které nás vedly po vesničkách s malovanými chaloupkami, kde se zastavil čas, až do středověkých měst Sighišara a Sibiu.

Rumunsko

Rumunsko-germánská města na vás dýchnou speciálním vánkem dobré kuchyně, krásných památek i náročných bitev. Každoročně zde můžete navštívit středověk, tedy alespoň jeho festival i několik tajuplných hradů, či pevností v blízkém okolí. Po krátkém opojení rumunskou pálenkou a s bříškem naplněným Sarmalemi, tedy vepřovými rolkami se zelím a polentou podávané s kukuřičnou kaší, neboli s Mamaligou, což patří k jednomu z nejtradičnějších rumunských pokrmů, jsme se vydali přes mýty zahalený hrad Bran. Ten je svázán s legendou hraběte Drákuly. Překročili jsme dva kilometry široký Dunaj, abychom se dostali až do města Tulca. Pomyslné vstupní brány do největší Evropské přírodní rezervace. Delta Dunaje, formovaná po miliony let, vtiskla tomuto území neobyčejný ráz, což zapříčinilo zápis této rezervace na seznam UNESCO. Mokřady a bažiny delty Dunaje se rozkládají na 3500 km2, skrývají více než 1200 druhů rostlin, 300 druhů ptáků a více než 50 druhů sladkovodních ryb a umožňují neodolatelné rybářské i lovecké výlety.

Z ekonomického pohledu spadá Rumunsko mezi nejchudší státy Evropy, i tak země ležící na Balkánském poloostrově s přístupem k Černému moři má obrovské kulturní i přírodní bohatství. Rumunsko je jako nevybroušený diamant. Je to země s dlouhou tradicí, bohatou historií, s autentickou, neposkvrněnou přírodou i různorodou architekturou, což jí dává bezpochyby dar, který každý turista musí ocenit.

Zkuste například

Accor hotels

Accor hotels – ubytování šité na míru pro každého

Accor hotels – ubytování šité na míru pro každého Chystáte se na výlet do Prahy a …