čas 19:38 datum 20/03/2019
aurora travel agentSecret Recipebest pot racksFreelancer KonokBest Freelancer in Bangladesh
Domů / Cestování / 15 nejkrásnějších hradů a zámků světa

15 nejkrásnějších hradů a zámků světa

15 nejkrásnějších hradů a zámků světa

Hrady a zámky nám dodnes připomínají stovky let staré příběhy, které se odehrávaly za dávných časů minulých. Příběhy princů a princezen donekonečna tančících na zvuky klasickým melodií a králů, jenž byli svými lidmi stejně tak milování jako nenáviděni.

Jejich vzpomínky jsou navždy vepsány do zdí prastarých hradů a zámků a nám nezbývá nic jiného, než se pouze domnívat o tom, jaký byl jejich život doopravdy.

Pojďte se s námi podívat na 15 nejkrásnějších hradů a zámků světa:

1. Zámek Howard

Howard je barokní zámek nacházející se v Severním Yorkshiru a patří mezi nejhezčí a největší soukromé rezidence v Británii. Tento zámek byl domovem rodiny Howarda po více než 300 let. Dokážete si to představit? Postaven byl na konci 17. století a pro veřejnost byl otevřen v roce 1951.

Nejkrásnější hrady a zámky

zdroj: buzzfeed.com

2. Zámek Hohenschwangau

Zámek Hohenschwangau leží v německém Bavorsku přímo naproti zámku Neuschwanstein. Poprvé byl zámek zmiňován ve 12. století jako hrad Schwanstein, sídlo šlechticů ze Schwangau. V následujících stoletích ale měnil majitele, chátral, byl nově vystavěn a znovu zničen. V 19. století získal ruiny bavorský král Maximilián II. (tehdy ještě jako korunní princ), který ho nechal přestavět. Zámek tak sloužil rodině jako letní sídlo. Během obou světových válek neutrpěl Hohenschwangau žádnou škodu. Z části především kvůli své odlehlé poloze. V současnosti je zámek udržován vnukem Maxmiliána Franzem, vévodou Bavorska a ročně jej navštíví více než 300 tisíc návštěvníků.

Nejkrásnější hrady a zámky

3. Zámek Neuschwanstein

Jde o jeden z nejznámějších a nejnavštěvovanějších turistických cílů v Německu, který nechal v 19. století postavit král Ludvík II. Bavorský jako své útočiště. Od jeho zpřístupnění veřejnosti ho stihlo navštívit neuvěřitelných 60 miliónů návštěvníků. Odhaduje se, že jenom za rok ho navštíví 1,3 milionu lidí. A není se čemu divit, když se tento historický skvost objevil v několika filmech a inspirován jím byl taktéž hrad Šípkové Růženky v Disneylandu.

Nejkrásnější hrady a zámky

4. Zámek Chambord

Francouzký Château de Chambord byl postaven v 16. století na objednávku Františka I. a sloužit měl jako lovecký zámeček. Nachází se ve střední Francii a jméno jeho architekta není známo. Mnozí ho ale připisují Dominecu da Cortonovi na základě jeho dřevěného modelu zámku, který se zachoval do 17. století a taktéž Leonardu da Vinci. Od doby svého otevření pro veřejnost přilákal tento lovecký zámeček více než 700 tisíc návštěvníků.

Nejkrásnější hrady a zámky

5. Ósácký hrad

Tento skvost je jedním z nejznámějších hradů Japonska. Se stavbou hradu začal velký japonský státník a vojevůdce Hideoši Tojotomi v roce 1583 a dostavěn byl roku 1597. I přes neustálé mocenské boje a několik požárů,  Ósácký hrad, který se rozkládám na více než 1 kilometru čtverečním půdy, přežil a svou krásou se pyšní dodnes.

Nejkrásnější hrady a zámky

6.  Kilkennský hrad

Hrad Kilkenny byl postaven Williamem Marshalem v roce 1195 v Irsku. Během irské občanské války utrpěl značné škody a po téměř celé 20. století byl hrad restaurován. Nyní slouží především pro různé konference a studentské promoce. Což je trochu škoda. I když, studenti si jistě nestěžují.

Nejkrásnější hrady a zámky

7. Zámek Moritzburg

Zámek Moritzburg je přezdíván „Perla saského baroka“ a leží asi 14 km od Drážďan. Založil ho vévoda Mořic Saský. Zámek sloužil jako letní sídlo nejen pro vévodu, ale i jeho voliče. Objevil se v mnoha filmech a reklamách. U nás ho jistě budete znát z pohádky Tři oříšky pro popelku. Co myslíte, patříte tento zámek do nejkrásnějších hradů a zámků světa?

Nejkrásnější hrady a zámky

8. Hrad Coca

Španělský Castillo de Coca byl postaven v 15. století arcibiskupem Sevillem a je příkladem maurské kultury Mudejar. V roce 1931 byl vyhlášen národní kulturní památkou. Hrad je obklopen rozlehlými borovicovými lesy a nyní slouží jako škola pro lesníky. Tak tomu říkáme ideální místo ke studiu!

Nejkrásnější hrady a zámkyzdroj: buzzfeed.com

9. Zámek Kronborg

Kronborg je opevněný renesanční zámek v Dánsku založen roku 1420 Erikem VII. a je považován za nejvýznamnější opevnění v severní Evropě. Dodnes se zde nachází skupina děl, která byla původně připravena ke střelbě na lodě, jež by chtěly projet bez zaplacení sundského cla. Tento zámek byl také zmíněn v Shakespearově dramatu Hamlet. Nazýván byl ale Elsinor. Na začátku 20. století byl Kronborg využíván armádou a v roce 1938 jej otevřeli pro veřejnost.

kronborgzdroj: buzzfeed.com

10. Edinburský hrad

Tato majestátní pevnost je dominantou a symbolem hlavního města Skotska – Edinburgu. Pozoruhodný palác se datuje od 12. století. Archeologové však vystopovali lidskou existenci v této oblasti, která sahá až do 2. století našeho letopočtu. I Edinburský hrad byl na počátku 20. století využíván armádou jako vězení či kasárna.

Nejkrásnější hrady a zámky

11. Zámek Versailles

Versailles (francouzsky Château de Versailles) je jedním z nejznámějších zámků na světě. Pokud se chystáte do Francie, je téměř nemožné ho nenavštívit. Cesta vlakem z Paříže trvá pouhou hodinu. Zámek byl navržen a postaven Králem Slunce – Ludvíkem XIV. a stal se symbolem absolutistické monarchie. Naleznete v něm 2 300 pokojů, 67 schodišť a 5 210 kusů nábytku.

Nejkrásnější hrady a zámky

12. Pražský hrad

A konečně Pražský hrad. Tento skvost patří mezi skutečné velikány a nachází se přímo v srdci Evropy, v České republice (Kdybyste to náhodou někdo nevěděl:) a bezpochyby si zaslouží být zařazen do nejkrásnějších hradů a zámků světa. Díky postupným přístavbám a úpravám vznikl z hradiště založeného v 9. století největší hradní komplex na světě. Proto si také vysloužil zápis do Guinessovy knihy rekordů. Tento nejvýznamnější český hrad se pyšně sklání nad řekou Vltavou v centru Prahy a od roku 1918 je sídlem prezidenta republiky. Pokud jste ho doposud nenavštívili, máte alespoň plán na další víkend!

Nejkrásnější hrady a zámky

13. Hrad Bodiam

Bodiam je anglický, částečně rozbořený vodní hrad, který je obklopen rozsáhlým vodním příkopem. Na konci 14 století jej nechal postavit sir Edward Dalyngrigg. Někteří lidé tvrdí, že byl hrad postaven na obranu anglické oblasti proti francouzské invazi během stoleté války. Díky svému drenážnímu systému, který odváděl veškerý odpad do příkopu, se to zdá jako skvělý nápad. Podle historiků ale proti této teorii svědčí příliš velká vzdálenost hradu od středověké pobřežní linie.

Nejkrásnější hrady a zámky

14. Hrad Chillon

Švýcarský Chateau de Chillon je ideálním objektem pro pohlednice. Chillon není pouze nejnavštěvovanější hrad ve Švýcarsku, patří také mezi nejnavštěvovanější historické památky ve Švýcarsku vůbec. A aby těch nej nebylo málo, co takhle nejzachovalejší středověký evropský hrad? Ano seznamte se, to je Chillon. Jeho současná podoba je výsledkem několika staleté výstavby, úprav a rekonstrukcí skalního ostrova, na kterém se hrad nachází. Skládá se celkem ze 100 jednotlivých budov a všechny jsou dnes sloučeny do jednoho úžasného paláce.

Nejkrásnější hrady a zámky

15. Kateřinský palác

Kateřinský palác v Rusku je noblesní tečkou na závěr. Byl postaven jako letní palác pro potěšení Kateřiny I. Ruské v roce 1717. I přes svůj tehdy dech beroucí vzhled byl v roce 1752 přebudován do stylu rokoka. Dnes se používá pro velké koncerty a exkluzivní oslavy. V roce 2005 tu například hostil soukromý koncert Eltoh John. Rozhodně stojí za návštěvu i zařazení do výběru nejkrásnějších hradů a zámků světa

Nejkrásnější hrady a zámky

Jak se vám tento výčet nejkrásnějších hradů a zámků světa líbil? Navrhli byste jiné místo? Co například Český Krumlov? Ten podle nás v této sestavě chybí. Nebo takový zámek Lednice? Naše země má tolik úžasných skvostů, že bychom je tu mohli vyjmenovávat do aleluja. 

LedniceFoto: moravianjourney.com

Nejkrásnější hrady a zámky

zdroj: 4alltravelers.com

Zkuste například

Accor hotels

Accor hotels – ubytování šité na míru pro každého

Accor hotels – ubytování šité na míru pro každého Chystáte se na výlet do Prahy a …